Daňový a účtovný poradca podnikateľa 5/2024

Hlavná téma - novela zákona o dani z príjmov a daňového poriadku od roku 2024 prináša stručný prehľad vybraných zmien účinných od 1. januára 2024, 1. marca 2024 a 1. apríla 2024. Diskutovaná téma - rodičovský bonus verzus dôchodok sa od 1. januára 2024 zameria na zmeny v roku 2024. Napríklad oproti minulému roku sa zvyšuje maximálna suma rodičovského dôchodku. Vo vydaní nájdete i smernicu o zaradení dlhodobého majetku a tvorbe odpisových plánov k dlhodobému majetku.

Cena s DPH
27,42 €
Cena bez DPH
22,85 €
EAN kód
858-41-1306-645-7
Rok vydania
2024
Počet strán
240
Formát
A4
Forma produktu
Tlačená publikácia
Vydavateľstvo
Poradca podnikateľa
+ -

Daňový a účtovný poradca podnikateľa 5/2024

Hlavná téma - novela zákona o dani z príjmov a daňového poriadku od roku 2024 prináša stručný prehľad vybraných zmien účinných od 1. januára 2024, 1. marca 2024 a 1. apríla 2024. Diskutovaná téma - rodičovský bonus verzus dôchodok sa od 1. januára 2024 zameria na zmeny v roku 2024. Napríklad oproti minulému roku sa zvyšuje maximálna suma rodičovského dôchodku. Vo vydaní nájdete i smernicu o zaradení dlhodobého majetku a tvorbe odpisových plánov k dlhodobému majetku.

OBSAH

Téma mesiaca

  • Novela zákona o dani z príjmov a daňového poriadku od roku 2024 (Ing. Simona Jurišová)

Národná rada Slovenskej republiky schválila zákon č. 530/2023 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré iné zákony za účelom zlepšenia stavu verejných financií, ktorý sa označuje aj ako konsolidačný balíček. Zákon bol dňa 30. decembra 2023 po podpise prezidentkou Slovenskej republiky zverejnený v Zbierke zákonov. Rok 2024 prináša okrem toho aj iné už skôr schválené zmeny v ZDP a tiež v daňovom poriadku. Táto rešerš prináša stručný prehľad vybraných zmien účinných od 1. januára 2024, 1. marca 2024 a 1. apríla 2024.

Dane a účtovníctvo

  • Daňový a účtovný pohľad na prenájom nehnuteľnosti (Ing. Simona Jurišová)

Z hľadiska právnej úpravy nájomných vzťahov je nájom bytu upravený v ustanoveniach § 685 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka. Popri tejto úprave jestvuje ešte špeciálna úprava tzv. krátkodobého nájmu bytu, a to podľa ustanovení zákona č. 98/2014 Z. z. Tu sú zmluvné strany limitované dobou, na ktorú môžu nájomnú zmluvu uzavrieť, a to 2 roky. Túto dobu je možné predĺžiť o ďalšie 2 roky, maximálne však dvakrát. Ak prenajímaná nehnuteľnosť nespĺňa uvedené požiadavky na bývanie a ide napríklad o nebytový priestor alebo apartmán, tak sa v tomto prípade nájomný vzťah k takto špecifikovanej prenajímanej nehnuteľnosti riadi ustanoveniami zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.

  1. Prenájom nehnuteľnosti z pohľadu zákona o dani z príjmov
  2. Prenájom nehnuteľnosti z pohľadu zákona o dani z pridanej hodnoty

  • Dotácie, podpory, príspevky poskytnuté fyzickým osobám z pohľadu dane z príjmov (Ing. Miroslava Brnová)

Dotácie sa poskytujú najmä zo štátneho rozpočtu a zo štátnych účelových fondov. Oporou pre poskytovanie dotácií a príspevkov v právnom slova zmysle je príslušný zákon resp. na jeho základe podzákonná právna regulácia ako napr. nariadenie vlády, vyhláška, výnos. V prípade poskytovania dotácií zo štátnych (účelových) fondov poskytuje okrem zákonnej regulácie právnu oporu aj normatívna interná inštrukcia príslušného správcu štátneho (účelového) fondu, najmä jeho štatút. Základným právnym rámcom pre poskytovanie dotácií zo štátneho rozpočtu je zákon č. 523/2004 Z. z.

Právo v podnikaní

  • Spochybnenie deklarovaného dodávateľa vo vzťahu k odpočtu DPH (Ing. Jaroslava Betáková)

Právna úprava zákona o DPH má pôvod v smernici Rady č. 2006/112/ES. Uvedená smernica zaviedla spoločný a hlavne jednotný systém DPH v Európskej únii. Spoločný a jednotný systém má zmysel, ak je skutočne jednotný, pričom v tomto smere je rola Súdneho dvora EÚ nezastupiteľná a vnútroštátne slovenské súdy s ním musia spolupracovať.

  • Uloženie predbežného opatrenia pri správe daní podľa daňového poriadku (JUDr. Klára Klabníková)

Inštitút predbežného opatrenia je prostriedkom, ktorý umožňuje správcovi dane zabezpečiť úhradu nesplatnej dane alebo ešte nevyrubenej dane, ak zo všetkých okolností je pre správcu dane zrejmé a zároveň správca dane má odôvodnenú obavu, že budúca daň alebo rozdiel dane nebude zaplatený v lehote a v určenej výške. Článok je zameraný na aktuálnu problematiku uplatňovanú správcom dane v súvislosti s uložením predbežného opatrenia až po jeho zrušenie alebo zánik, ak pominú dôvody, pre ktoré bolo uložené.

  • Rodičovský bonus, verzus dôchodok od 1. januára 2024 (Ing. Martina Paliderová)

Rodičovský dôchodok (bonus) sa napokon aj v roku 2024 vyplácať bude. Oproti minulému roku sa zvyšuje maximálna suma rodičovského dôchodku. A bude sa dôchodcom vyplácať jednorazovo. Nárok na rodičovský bonus bude mať každý dôchodca, ak má dieťa (deti), ktoré platia dôchodkové poistné na starobné poistenie podľa zákona o sociálnom poistení v SR.

  • Transferové oceňovanie za rok 2023: Nové podmienky pre uplatnenie princípu nezávislého vzťahu (JUDr. PhDr. Michal Kočiš, PhD. LL.M)

Uzavretie roka 2023 a príprava daňových priznaní za toto práve skončené zdaňovacie obdobie je sprevádzané viacerými daňovými výzvami. Jednou z nich je aj správne zvládnutie pravidiel transferového oceňovania. Zmeny v roku 2023 plynúce zo zákona č. 496/2022 Z. z. je potrebné zohľadniť pri príprave daňových priznaní za rok 2023.

  • Obchodný podiel ako predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov (JUDr. Zuzana Petriganová)

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je jedným z druhov spoluvlastníctva upravené v Občianskom zákonníku. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov môže vzniknúť výlučne len medzi manželmi, t. j. ide o právnu úpravu majetkových vzťahov medzi manželmi. Na rozdiel od podielového spoluvlastníctva, pri ktorom môžu existovať rôzne výšky podielov, bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nemá určené podiely spoluvlastníkov.

Interné firemné smernice

  • Smernica o zaradení dlhodobého majetku a tvorbe odpisových plánov k dlhodobému majetku (Ing. Martin Mikláš)

Cieľom tejto smernice je upraviť povinnosti a stanoviť postupy účtovnej jednotky v súvislosti s dlhodobým majetku spoločnosti od definovania základných pojmov, obstarania, zostavenia odpisového plánu pre účtovné a daňové odpis, tvorbu oprávok a vyradenie majetku a vedenie evidencie v súvislosti s týmto majetkom.

Zohľadnenie skutočnej doby životnosti majetku v sústave účtovníctva má priamy vplyv na zabezpečenie zásady verného a pravdivého obrazu účtovníctva. Táto smernica stanovuje postup zistenia oceňovania hmotného a nehmotného majetku odpisovaného, rovnako aj kontroly dodržiavania právnych predpisov z pohľadu daní a účtovníctva pre zobrazenie skutočnosti a zachytenie odchýlky.

Právne predpisy

  • Metodický pokyn k odpočtu výdavkov (nákladov) na investície podľa § 30e zákona č. 595/2003 Z. z [2/DZPaU/2024/MP] (MFSR)
  • Usmernenie k účtovaniu účtovných prípadov súvisiacich so zabezpečením stravovania zamestnancov v sústave podvojného účtovníctva[30/DZPaU/2023/MU] (MFSR)
  • Usmernenie k daňovému bonusu na vyživované dieťa, ak daňovník uplatňuje postup podľa § 33 ods. 8 ZDP [26/DZPaU/2023/MU] (MFSR)