Daňový špeciál 2/2024

Úvod roka je už tradične spojený s mnohými legislatívnymi zmenami a začiatkom účinnosti predpisov. V aktuálnom Daňovom špeciále vám preto prinášame informácie najmä k týmto zmenám. S účinnosťou od 1. 1. 2024 došlo k novelizácii daňového poriadku, ktorou sa zaviedla sa tzv. druhá šanca pri ukladaní pokút za vybrané správne delikty. Od januára do nášho daňového systému vošla aj nová daň – tzv. dorovnávacia. Jej cieľom je zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín.

Cena s DPH
31,20 €
Cena bez DPH
26 €
ISBN
858-41-1306-651-8
Rok vydania
2024
Počet strán
32
Formát
A4
Forma produktu
Tlačená publikácia
Vydavateľstvo
Poradca podnikateľa
+ -

Daňový špeciál 2/2024

Úvod roka je už tradične spojený s mnohými legislatívnymi zmenami a začiatkom účinnosti predpisov. V aktuálnom Daňovom špeciále vám preto prinášame informácie najmä k týmto zmenám. S účinnosťou od 1. 1. 2024 došlo k novelizácii daňového poriadku, ktorou sa zaviedla sa tzv. druhá šanca pri ukladaní pokút za vybrané správne delikty. Od januára do nášho daňového systému vošla aj nová daň – tzv. dorovnávacia. Jej cieľom je zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín.
Aj v rubrike Obchodné právo sledujeme čerstvé témy. Pokračujeme vo výklade obsahu zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev, ktorý je účinný od 1. 3. 2024. Následne predstavíme nový spôsob registrácie údajov do obchodného registra prostredníctvom notára. Obsah vydania dopĺňa praktický príspevok o priebežnej účtovnej závierke v podvojnom účtovníctve. Z oblasti DPH sme sa zamerali na problematické uplatňovanie osobitnej úpravy zdaňovania služieb cestovného ruchu.

OBSAH

Správa daní

  • „Druhá šanca" pri ukladaní pokút – zmeny v sankcionovaní správnych deliktov od 1. 1. 2024 (JUDr. Lucia Boráková)

S účinnosťou od 1. 1. 2024 došlo k novelizácii zákona o správe daní, ktorou sa zmenili podmienky ukladania pokút a zaviedla sa tzv. druhá šanca pri ukladaní pokút za vybrané správne delikty. Inštitút „druhej šance“ sa bude uplatňovať na vybrané správne delikty, ktoré boli spáchané, respektíve ktorých sa daňový subjekt dopustil po 31. 12. 2023, a v praxi za ne nebude správca dane ukladať sankcie, ak ide o prvé porušenie, na ktoré sa právna úprava vzťahuje. V článku uvádzame príklady, ako sa táto zhovievavosť štátu prejaví v konkrétnych prípadoch.

Expert radí

  • Priebežná účtovná závierka v podvojnom účtovníctve (Ing. Jana Böszörményi)

Priebežná účtovná závierka sa zostavuje v prípade konkurzu a likvidácie účtovnej jednotky. V septembri 2023 Finančná správa vydala k tejto téme usmernenie. V našom článku prinášame pohľad skúsenej účtovníčky, ktorá jednotný postup konkretizuje v niekoľkých príkladoch z praxe.

Judikatúra SD EÚ

  • Uplatňovanie DPH v cestovných kanceláriách (Ing. Jaroslava Betáková)

Zákon o DPH ukladá povinnosť uplatňovať osobitnú úpravu zdaňovania služieb cestovného ruchu platiteľovi dane, ktorý obstaráva od iných zdaniteľných osôb služby cestovného ruchu a tieto vo svojom mene predáva zákazníkom. Osobitná úprava sa nevzťahuje na platiteľa dane, ktorý koná ako sprostredkovateľ, t. j. ktorý predáva služby cestovného ruchu v mene a na účet inej osoby. Postup podľa osobitnej úpravy platí aj pre podnikateľský subjekt, ktorý síce formálne nie je cestovnou kanceláriou, ale vykonáva podobné činnosti. Práve takéto subjekty mávajú v praxi problém s rozlíšením, aký spôsob zdanenia služieb sa podľa zákona vzťahuje na nich. Problematiku podrobne zanalyzujeme aj na základe európskej judikatúry.

Medzinárodné zdaňovanie

  • Nová dorovnávacia daň: súvislosti a základné pravidlá (JUDr. PhDr. Michal Kočiš, PhD., LL.M.)

Zákon o dorovnávacej dani nadobudol účinnosť 31. 12. 2023. Jeho cieľom je zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín, resp. zamedzenie odlevu výnosov na dani z príjmov mimo slovenskú daňovú jurisdikciu. Odzrkadľuje medzinárodnú snahu vyjadrenú v iniciatíve BEPS bojovať proti erózii základu dane a presúvaniu ziskov.
Slovensko sa tak pridáva k zavádzaniu modelových pravidiel OECD obsiahnutých v tzv. Pilieri II.
Nová právna úprava vzhľadom na svoju členitosť a komplexnosť vyžaduje od daňových subjektov, aby s vyhodnocovaním vplyvov na svoje podnikanie začali čím skôr. Aj keď sa prvé plnenie povinností začína uplatňovať až s niekoľkomesačných odstupom, ekonomickú analýzu je nevyhnutné vykonať už teraz a na zmenený spôsob zdaňovania sa informovane pripraviť. V článku prinášame veľký prehľad nových pravidiel s odporúčaniami i upozorneniami autora.

Obchodné právo

  • Nový zákon o premenách obchodných spoločností a družstiev – 2. časť (JUDr. Zuzana Otáhalová, PhD.)

V marci 2024 nadobúda účinnosť nový zákon o premenách obchodných spoločností a družstiev. V prvej časti článku uverejnenej v DŠ 1/2024 bola detailne vysvetlená nová terminológia v porovnaní s pôvodnou právnou úpravou podľa Obchodného zákonníka. V aktuálnej druhej časti bližšie predstavíme nové inštitúty. Odpovieme na otázky, kedy sú premena, cezhraničná premena a zmeny právnej formy neprípustné a kedy sú neplatné. Vysvetlíme, aké výnimky zákon upravuje. Pristavíme sa pri náležitostiach projektu premeny a objasníme aj právo zamestnancov na vytvorenie osobitného vyjednávacieho orgánu.

  • Nový spôsob registrácie údajov do obchodného registra – neformálne konanie prostredníctvom notára (JUDr. Zuzana Otáhalová, PhD.)

Registrácia údajov do obchodného registra je od 1. novembra 2023 vykonávaná aj notármi ako externými registrátormi. V prechodnom období do 31. 12. 2024 sa táto registrácia bude týkať prvozápisov spoločností s ručením obmedzeným. V príspevku si zhrnieme 10 výhod neformálneho konania oproti obchodnému registru.